Evde Ayna Kullanım Fikirleri ve Önerileri

Evde ayna kullanım fikirleri ve önerilerinden bahsetmek istiyorum. Evlerimizi dekore etmeye başladığımızda genelde en son duvarlara geçeriz. Önce koltuk, halı, sehpa, perde derken duvarlarımız en sona kalır. Tablolar, aynalar, raflar, kullanacağımız değişik aksesuarlarla evimizin duvarlarında farklı bir atmosfer yaratabiliriz.
 Ayna kullanıldığı alanlarda derinlik verir ve mekanı daha geniş gösterir. Salonunuzdaki bir duvarda, evinizin girişinde, banyoda konsol üzerinde, yatak odanızda ayna kullanabilirsiniz.

Evimizde Aynaları Nasıl Kullanabiliriz?

  1. Duvarı komple Ayna kaplatabiliriz

Öncelikle aynaları nerelerde kullanmak istediğimize karar verelim. Boş olan bir duvarda komple kaplama tercih edebilirsiniz. Evinizin tarzına uygun ayna kenarlarına çerçeve geçebilirsiniz. Duvarı kaplarken  modelinizi baklava şeklinde, kare, dikdörtgen şekillerde seçebilirsiniz.

Ayna renklerinizi eskitme , bronz, füme renklerinde olabilir . Kaplama alanını salonunuzda konsol koyacağınız masa arkası duvar olarak seçmek güzel olacaktır. Genelde yemek masalarının arkasında boş kalan duvara konsol konur. Bu konsolun üzerine tablo asabilirsiniz yanlarına aplik yeri bırakarak ayna kaplatmadan önce elektrik tesisatı çektirebilirsiniz. Ayna üzerine konan apliklerin ışıkları daha parlak ve aydınlık duruyor. Buda yemek masası bölümünde oldukça şık bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Evinizin giriş koridorunda dresuar arkasını da kaplama yapabilirsiniz. Hem kapıdan çıkarken size bir boy aynası görevi görür hem de önüne koyacağınız bir dresuar ile güzel bir giriş planlamış olursunuz.

Ayna kaplama modelini banyonuzda bile kullanabilirsiniz. Artık birçok mimar banyo duvarında banyo dolabı arkasında büyük aynalar kullanıyor hatta yere kadar kaplama yapanlarda var. Özellikle banyonuz dar ise  büyük boyda yaptırmanızı tavsiye ederim ayna ışığı kıracaktır ve aydınlık ve ferah olacaktır.

 

Evinizde ayna kullanım fikirleri ve önerileri

 

Evinizde Ayna kullanma öneri ve fikirleri

2. Evinizde çerçeveli ayna kullanımı

Duvarlarınızı tamamen ayna kaplatmak istemeyebilirsiniz. Özellikle kiralık evlerde böyle kalıcı bir masraf yapmak çok mantıklı olmayabilir. Bu durumda kendinize hareketli modeller seçebilirsiniz. Çerçeveli yuvarlak, kare, farklı modellerde yaptırabilir dilerseniz aynaları farklı boyutlarda da yaptırıp fotoğraflar ile birlikte kullanabilirsiniz. Evinizin giriş duvarında, yatak odanızda, giyinme odanızda boy aynaları kullanabilirsiniz. Bazı evlerde salonlarda aşağıdaki gibi büyük model boy aynaları kullanılıyor. Evinizin salonunda böyle dikkat çekiçi bir model tercih edebilirsiniz önüne bir inek postu bir puf yada berjer koyarak şık bir köşe oluşturabilirsiniz.
Oturma odası yatak odasındaki duvarlarınızda da çerçeveli olarak tercih edebilirsiniz. Kullandığınız fotoğrafları ayna kenarlı çerçeveler içine koyup duvarınıza asabilirsiniz.
Salon için boy ayna modeli uygulaması

3. Kitaplık, raf, şömine kenarlarında çıta içi ayna kullanımı

 Aşağıda görsellerle örnekler vereceğim. Kullanım alanları oldukça geniş evinizde salonda yada oturma odasında kitaplık yaptırmak isterseniz bu dolaplı kitaplığın içerisinde de kullanabilirsiniz.
 
 
Makyaj masanızın üzerine masanızla aynı kenarlara sahip bir ayna kullanmak zorunda değilsiniz. Tam tersi modern bir masa üzerine klasik bir aynada alabilirsiniz.
Dresuar ve aydınlatmalar birbirine çok yakışan iki detaydır. Sizde salonunuzdaki boş olan bir duvara, giriş antreye yada koridorda alanınız varsa bu şekilde bir dresuar ve ayna kullanarak bu alanı daha görsel ve kullanışlı hale getirebilirsiniz. Eğer girişte kullanacaksanız alt kısmına kapitoneli tekerlekli puf da yerleştirerek kendinize ayakkabı giyerken oturabileceğiniz bir yer de ayarlamış olursunuz.

 

Yatak odası aynalı komodin modeli
Yatak odası aynalı yatak başı modeli
Tags: , , ,

Related Posts

by
85 izmir doğumluyum. Evlendikten sonra ev dekorasyonuna merak saran bir Tekstil mühendisiyim. 2010 yılından beri blog yazıyorum.
Previous Post Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0 shares
Bumerang - Yazarkafe