Perde Modelleri ve Perde Bağlama Fikirleri

Eviniz için perde modelleri ve perde bağlama fikirleri
Perde bir evin en önemli tamamlayıcısıdır. Ev dekorasyonunda seçeceğiniz perde modelleri evinizin tarzına uyum sağlamalıdır. Perde olmayan evler, dekorasyon anlamında  zayıf ve boş görünecektir. Bu nedenle evinizin mobilya takımlarını, yemek odası, yatak odası takımlarını seçtikten sonra evinizin tarzına uygun hayalinizdeki perde modelini de seçmeniz gerekir. Evinizde perdeleri taktıktan sonra yaşanılabilir halle geldiğini hissedeceksiniz. Hele ki günümüzde perde modelleri ve çeşitleri bu kadar çokken seçmekte kolay olacaktır. Önemli olan perde modellerinden hangi tarzı evinizde görmek istiyorsunuz ona karar verin.
Ben bu yazımda size eviniz için seçebileceğiniz perde modelleri ve çeşitlerinden bahsedeceğim. Öncelikle evinizin tarzı nedir onu belirlemek gerek diye düşünüyorum.
  Eviniz country tarzdaysa evinizde rustik modeller kullanabilirsiniz. Rustik demişken yeni evlenecek olan ve daha önce hiç perdecinin kapısından girmemiş arkadaşlara detaylı anlatmak gerekirse ki bende evlenirken birçok dekorasyon terimini öğrendim 🙂  Rustik nedir ?  Duvara takılan dışarıdan görünen perdeleri halka ile geçirdiğiniz malzeme ve bu malzeme ile hazırlanan perde modelleridir. Rustik dediğimiz bu ürün ahşap, metal, altın rengi, varaklı, eskitme rustik modelleri olarak birçok seçeneği olan bir üründür. Sadece country tarzı evlerde kullanılmaz. Avangard, klasik evlerde de tercih edilir. Aşağıda farklı tarzda  model paylaştım. Yazımın devamında diğer perde modelleri ile ilgilide yazıyor olacağım.
Klasik rustik perde-rustik perde modeli-gold rustik
Klasik Rustik Perde Modeli
rustik perde modelleri-perde modelleri
Rustik Perde modeli
 Fon perde modeli-rustik fon perde-tül perde
Klasik rustik perde modeli

Evinizde tül perde , jaluzi, ip perde dantelli perde,  gibi birçok model kullanabilirsiniz. Bu perde modellerini evinizin renkleri ile bütünleştirmek adına yanlarında fon perde kullanabilirsiniz. Tek başına tül perde eviniz için bir tamamlayıcı pencereleri kapatıcı olacaktır. Ancak salon yada yatak odanızda odanızın daha dikkat çekici ve dolu görünmesi adına tam olarak odanızı zenginleştirmek adına fon perde kullanmanızı tavsiye ederim.

  • Fon perde modellerini evinizde nasıl kullanabilirsiniz?
  • Öncelikle eviniz klasik mi? avangard bir ev mi ? modern bir ev mi ?

Fon perde tül perdenin üzerine gelecek şekilde konumlandırılır. Yukarıdaki sorularda cevabınız modern bir evse  fonlarınızı dilerseniz düz bırakabilirsiniz. Bu sene çok moda 2018 ev dekorasyon trendlerinde mimarların hazırladığı birçok modern evde fon perdeler düz şekilde bırakılmıştır. Yurt dışında da fon perde modellerinde çizgiler yada kumaşların kendi desenlerinden yararlanılarak tasarımlar yapılmaktadır.

Layering luxurious fabrics in shades regal shades creates a wonderfully royal decor. Match traditional furniture and classic textures such as tweed and wood to complete a traditional decor theme. Our Bardot Olive curtains and Artisan Dove Grey Roman blind from the @House Beautiful UK collection are the perfect additions.

Ev dekorasyonunda evinizde klasik ürünler hakimse  perde modelinde bağlamalı perdeler, katlamalı perdeler tercih edebilirsiniz. Bu perdelerde püskül , saçak , klasik ponpon detaylar kullanabilirsiniz.

İlgili resim

braçol ile ilgili görsel sonucu
Klasik bir eviniz varsa perde seçimlerinizde bu aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Sizi yeni bir terimle daha tanıştırayım kendisine braçol deniyor. 🙂 Braçol aksesuarı perde bağlamak için kullanılıyor. Yandan bağlama, yukarıdan bağlama,dekor amaçlı tavandan sarkıtma gibi birçok farklı şekilde bu püskülleri kullanabilirsiniz.  Braçol sadece püskül ve halatlı şekilde değil günümüzde çiçekli, incili , örgülü, sade kumaşlı şekillerde modelleri var .
 Bu örnekler sizi yanıltmasın braçol  modelleri o kadar çok ki eviniz modern bir evse yatak odanızda mavi bir yatak örtüsü ve krem bir fon perde de resimdeki gibi gösterişli bir braçolla çok şık bir yatak odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Yada ponponlu bir braçol ile erkek çocuk  odanızda çok hoş bir perde modeli yapabilirsiniz.
Decorate Your Windows with Charming Curtain Tiebacks
tassels and tiebacks - Google Search
Perde modelinin yanında seçeceğiniz kumaşlarda çok önemlidir. Perde kumaşınızın ham maddesi ile seçeceğiniz aksesuarlar bağlantılı olmalıdır. Saten, ipek , tafta gibi fon perde kumaşlarında bağlamaları yaparken kumaşların kendilerinden de faydalanabilirsiniz.

Подхват для штор со шнуром и розеткой. Damask desenli, klasik bir fon perdenin  içerisindeki desenlerin renginden düz kumaş ile perde saçak, püskül gibi aksesuarlar ile perde bağlamaları yapabilirsiniz.

 Fon perdelerinizde keten, pamuk, viskon gibi malzemelerin olduğu düz renklerde fon perde kumaşları kullanacaksanız daha modern braçol modelleri tercih edebilirsiniz.
 Çocuk odalarınızda odanızın yine tarzına göre pembe kadife kumaşlar, pamuklu desenli fonlar, düz keten kumaşlarda kumaşın kendi renginden bağlamalar yapıp uçlarında ponpon kullanabilirsiniz.
 Perdelerinizi yanlara bağlamak için braçol dışında perde duvar aksesuarları kullanabilirsiniz. Yuvarlak kristal başlıklı, metal yaprak desenli modellerde olduğu gibi daha birçok alternatif olan bir üründür. Duvarda yukarıda , aşağıda kullanarak fon perdenin bağlanma yerine siz karar verebilirsiniz.
Check My Other Kids Room Ideas >>>>>>
Perdenizi yaratıcı bir şekilde toplayacak püsküllü bir bağ.
Perde modelleri-fon perde-perde bağlama fikirleri
Ev Dekorasyonunda Perde Bağlama Modelleri
Perde bağlama aksesuarları
Ev dekorasyonunda perde bağlama modelleri
Ev dekorasyonunda fon perde bağlama önerileri
Perde modelleri ve Ev dekorasyonunda perde bağlama fikirleri
Eviniz için perde modelleri-bağlama fikirleri
Perde modelleri ve Perde bağlama fikirleri

Креативные шторы (подборка) / Шторы / ВТОРАЯ УЛИЦА

 Yazımda perde bağlama ile ilgili bazı örnekler vermeye çalıştım ilerleyen günlerde her tarza uygun bağlama tekniklerini ayrı postlarda yazmam gerekecek o kadar çok çeşit var ki burada hepsini paylaşmam mümkün değil.
   Klasik evlerde perdelerinizi illa bağlamak zorunda değilsiniz tabi ki fon perdelerinizi düz bırakabilirsiniz. Klasik modellerde Türkiye de Persan firmasının farklı modelleri var. Fonların üzerinde tekrar kumaşlarla püsküllü, saçaklı modeller seçebilirsiniz. Modern perde modellerine göre biraz daha uzun bırakarak klasik evlerde perdeyi yerde toplamayı tercih edebilirsiniz. özellikle tafta ve ipek görünümlü kumaşlarda yerde toplamak klasik evlerde daha gösterişli olacaktır. Desenli fon perde kumaşlarında da çok fazla seçenek var. Kadifeler fon perde olarak çok kullanılıyor. Püskül ve saçak gibi aksesuarları da çok iyi taşıyor. Klasik evlerde tercihinizi kadifeden yana kullanabilirsiniz.
Perde Modelleri-perde modeli-fon perde-salon perde modelleri
Perde modelleri ve çeşitleri
Perde Modelleri-perde modeli-fon perde
Ponponlu klasik perde modeli
Perde Modelleri-klasik perde-fon perde- püsküllü fon perde
Damask desenli klasik fon perde modeli
Kadife fon perde-düz fon perde modeli-rustik modern perde
Rustik kadife fon perde modeli
klasik perde modeli-püsküllü perde modeli-desenli fon perde
Klasik rustik perde modeli
Perde Modelleri, perde modeli
Perde Modelleri, perde modeli
Tags: , , , , , , , , , , ,

Related Posts

by
85 izmir doğumluyum. Evlendikten sonra ev dekorasyonuna merak saran bir Tekstil mühendisiyim. 2010 yılından beri blog yazıyorum.
Previous Post Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 share
Bumerang - Yazarkafe