Country Tarzı Evler ve Dekorasyon Önerileri

country ev dekorasyon örnekler-country mobilya-country mutfak modelleri-dekorasyon fikirleri

Country tarzı nedir?  Country tarzı evler nasıl dekore edilir?

 Country tarzı evler daha çok Amerikan ,İngiliz ve fransız evlerinin genelinde görülen daha çok ahşap ürünlerin kullanıldığı  parlak ve çok şıkırtılı dekorasyondan uzak soft ve pastel renkler içeren bir dekorasyon tarzıdır. Bu 3 ülkenin tabi ki tüm evleri aynı konseptlerde değildir. Hepsinde kullanılan country mobilya örnekleri ve ev dekorasyon detayları farklılıklar gösterir.
 İngiliz country evlerinde sizlerinde yakından tanıdığı  laura ashley ve ralph lauren country mobilya markalarının tasarımları sizlere fikirler verecektir. İngiltere’ de country tarzı evlerde daha çok çizgili, ekoseli, çiçekli ürünler tercih edilmektedir. Renkler country tarzında her zaman pastel ve soft tonlardadır. Her renk kullanılabilir ancak kullanılan renklerin tonları hiçbir zaman bizdeki canlı kadife renkleri gibi değildir.
country tarzı evler- ev dekorasyon fikirleri
country tarzı evler photo: laura ashley

 Country Tarzı Evlerde Hangi Renkler Kullanılır?

Country tarzı evler renklerin soft ,pastel tonu olan evlerdir. Genelde aydınlık ve ferah evlerdir. İçeriye girdiğinizde huzur veren ortamlardır. Ahşap ürünler ve beyaz renk   country tarzı evlerde çok kullanılır. Country tarzı salonlarda  aksesuar olarak  hasır sepetler , vintage saatler, beyaz vazolar, canlı yeşil bitkiler, kurutulmuş çiçekler, keten kumaşların kullanıldığı abajurlar,aplikler,ahşap tepsiler  tercih edilebilir.
Country tarzı evler-country ev dekorasyon fikirleri-country mobilya-country yemek odası
country tarzı evler
 Country yemek odası ve yatak odası mobilyalarında genel olarak beyaz renkler görmek mümkün beyaz rengi tüm renk tonları ile kombinlemek mümkündür. Koltuk modelleri ne çok modern nede klasiktir. Oyma detayları olan mobilyalar biraz daha rustik tarzdadır. Mobilyaların ayaklarında hafif kıvrımlar vardır. Koltuk kumaşlarında daha çok pamuklu, keten dokulu kumaşlar kullanılır. Sehpalarda tamamı ahşap yada alt kısmı beyaz üst kısmında ahşap detaylar görebilirsiniz.
Türkiye’de country tarzı mobilya ve ev dekorasyon ürünlerini  İkea , tepe home, mudo concept gibi dekorasyon ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz.
fransız country tarzda evler-country mobilyalar-country salon takımı-country yemek masası
Fransız country evler

  Fransız Country Evlerde Yaşam Nasıldır?

 Tarzları ingiliz evleri ile benzerlik gösterir  Ancak ingiliz tarzında daha çok çiçek desenler ve ekoseler kullanılır. Fransız tarzında daha düz kumaşlar tercih edilir. Ahşap tavan ve yer zeminleri ,duvarlarda taş uygulamaları daha çok tercih edilir. Fransızlarda biraz daha oyma detayları yoğun kullanılır. Kullanılan apliklerin metalleri , abajurların ayaklarının renkleri eskitmedir. Sizde görseldeki gibi evinizin salonunda konsol arkasında yada tv ünitenizin arkasında beyaz yada kiremit tonlarında taşlar kullanabilirsiniz. Bu kahve tonlarındaki taşlara beyaz mobilya ve yeşil bitki aksesuarları çok yakışıyor.
  Avizelerde ağaç dalları detayları, kuş kafesi şeklinde eskitme ferforjeler, şapkalı kristal taşlı eskitme renklerinde metal ürünler çok moda.
Fransız country tarzı mobilyalar-country dresuar modeller-country ev dekorasyonu
fransız country tarzı evler
gorgeous french country farmhouse living
 Eğer sizde evinizde country tarzı mobilyalar kullanarak bu yaşam tarzınızı salon, mutfak ve yatak odanızda kullanmak isterseniz öncelikli olarak sevdiğiniz renkleri belirlemelisiniz. Bu renk tonlarını hangi ürünlerde kombinlemek istediğinize karar vermelisiniz. Örnek verecek olursak salonunuzda pembe renk görmek istiyorsunuz bu rengi koltuk da mı yoksa fon perde ve halınızda mı kullanmak istersiniz yada sadece yastıklarda mı kullanmak istersiniz öncelikle buna karar verirseniz seçimlere başlamak daha kolay olacaktır.
** Benim size tavsiyem koltuk renklerinizi düz renklerde ve açık renk tonlarında seçmeniz çünkü evinizde her zaman koltuk değiştirmezsiniz ama yastık ve perde fonlarınız da yapacağınız ufak değişikliklerle evinizde farklı ortamlar yaratabilirsiniz. Country tarzda seçeceğiniz renkler pastel tonları olacak fon perdelerinizi krem yada toprak tonları seçebilirsiniz. Tül perdelerinizde beyaz kullanabilirsiniz. Renk katmak isterseniz duvar renklerinizde eviniz için belirleyici olacaktır. Çiçekli duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Ev dekorasyonunuza karar verirken çiçek desenini salonunuzda yada yatak odanızda tek yerde kullanmanız daha iyi olacaktır.

Country Tarzda Yatak Odası Nasıl Olmalı?

  Country yatak odası tasarlarken yatak örtünüzde yada fon perdeleriniz de çiçekli kumaşlar seçebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunda yatak başı arkasında çiçekli duvar kağıdı kullanıp fon perdelerinizi çizgili tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınız beyaz renklerde olursa daha sade ve ferah bir oda olacaktır.
country yatak odaları-ingiliz country evler-country mobilya örnekleri
country-yatak-odaları
Ev dekorasyonunuz da country tarzını seçtiğinizde mobilyalarınız ve perdeleriniz belirlendikten sonra detaylara geçebilirsiniz. Evinizin perde ve halıdan sonraki tamamlayıcıları aksesuarlar olacaktır. Aksesuar seçimlerinde tarzınıza uygun objeler seçerek evinizi tamamlayabilirsiniz. Bu noktada neler seçebiliriz bir bakalım ;

 Country Evlerde Salon Dekorasyonunda Neler Seçilebilir?

Ahşap ürünlerin yoğunlukta olduğu bu tarz evlerde salon dekorasyonunuzu yeşil bitkiler ile tamamlayabilirsiniz. Sehpa üstlerinde eskitme tepsiler , şamdanlar ,metal galvaniz kovalar kullanabilirsiniz. Duvarlarınızda ayna, saat, ahşap harfler ile kombinler yapabilirsiniz. Perde seçimlerinizde doğal tonlar, toprak tonları, beyaz, krem, vizon , kahve gibi renkler seçebilirsiniz demiştik perdelerinizi pencerelerinizde rustiklere takarak kullanabilirsiniz. Avizeleriniz de metal, eskitme ve kristal ürünler tercih edebilirsiniz. Avize şapkalarınızı krem, keten kumaşlarla kaplatabilirsiniz. Country tarz evlerde parlak ürünler çok tercih edilmez. Zıt renkler fıstık yeşili gibi bir renk country tarzına uyum sağlamaz. Ama yine de son zamanlarda bazı markalar ahşap masaların sandalyelerini çiçekli ve biraz daha canlı renkler kullanıyorlar

 

country tarzı evler-country yemek odası takımı-country salon takımı
country salon dekorasyonu photo : myneaturalnest
This house: Dear Lillie. Lovely neutrals! Kids spaces' are great ideas for adding some colour.
dearlillieblog.blogspot.ca

Country mutfak dekorasyonu nasıl olmalı?

Yukarıda yatak odanız ve salon için bazı önerilerde bulundum. Umarım sizin için faydalı olur. Görseller yurtdışındaki evlerden örnekler tabi ki Türkiye de genel kullanıcının bir tarzı var ben instagramdan birçok sayfayı takip ediyorum. Country tarzı evleri sevenler genelde beyaz mobilyalar tercih ediyor. Birçok evde beyaz tuğla duvarlar tercih edildiğini görüyorum. Genelde yeni evlenenlerde pembe renk çok tercih ediliyor 🙂 Ama bazı evler o kadar yoğun pembe ki sanki barbi bebek evinde yaşıyorsunuz kocalarınıza biraz haksızlık ediyormuşsunuz gibi geliyor bana 🙂  Pembeyi bende severim ama dediğim gibi dikkat çekecek renkleri belli yerlerde kullanın bir evde halı, koltuk, perde 3 de pembe olmamalı!

**Ne diyorduk country mutfak dekorasyonu nasıl olmalı ? Evinizin tarzı ile uyumlu bir mutfak tercih etmelisiniz. Country tarzında döşenmiş bir evde mutfakta beyaz , krem, bej, gri antrasit gibi ahşap renkleri ile uyumlu olacak çok keskin hatların olmadığı mutfak dolap kapakları seçebilirsiniz. Tezgah üzerinde ahşap seçip görseldeki gibi tuğla görünümlü duvar kaplaması yapabilirsiniz.

Awesome Farmhouse Kitchen Design Ideas 100

country ev dekorasyon fikirleri-mutfak dekorasyonu-country mutfak dekorasyonu
Fransa country mutfak dekorasyon fikri

 

 

Welcome! I am so excited to be a part of Jennifer Rizzo's Holiday House Walk again this year. I love getting to have a virtual tour thr...
görsel :  dearlillieblog
Modern French Country Farmhouse Master Bedroom Design
Ayna ve vazolar birlikte çok hoş görünüyor. Görsel : wingsviewathome
French Country Home More
French Country Home
 Cozy Country White Coffee NookThe Best Kept Online Shopping Secret. Beautiful farmhouse country style livingroom #livingroom
31 Cozy And Chic Farmhouse Kitchen Décor Ideas | DigsDigs
 Shabby chic country living room. Decorate your home in our french style shabby chic white furniture
.
Farmhouse entryway table with hanging window for a room divider. IG @bless_this_nest
Vintage French Soul ~ SIMPLY EXQUISITE!! - I LOVE EVERYTHING ABOUT THIS GLORIOUS ROOM!! IT COULDN'T BE MORE BEAUTIFUL#️⃣

 

 

Tags: , , , , , , ,
by
85 izmir doğumluyum. Evlendikten sonra ev dekorasyonuna merak saran bir Tekstil mühendisiyim. 2010 yılından beri blog yazıyorum.
Previous Post Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0 shares
Bumerang - Yazarkafe