Yatak Odası Modelleri

Evimiz hayatımızın en çok zaman geçirdiğimiz yerlerindendir. Çalışan aileler işin stresi ve yorgunluğunu atmak için eve geldiğinde huzurlu olmak isterler. Bu nedenle ev dekorasyonu çok önemlidir. Sizin hayat tarzınızı zevklerinizi eviniz yansıtır. Yatak odası da evin en çok vakit geçirdiğimiz odasıdır.  Uyku, dinlenme, sabah güne başlama alanımız olduğu için yatak odası modelleri seçiminde kendi keyif aldığımız ürünleri seçmek bizi mutlu edecektir.

YATAK ODASI SEÇİMİNİ NASIL YAPMALIYIZ?

Yatak odası seçerken mutlaka eşinizle birlikte kendiniz seçim yapın. Kendinizi nasıl bir odada huzurlu hissedecekseniz o yatak odası modelleri incelemenizde yarar var.

Yatak odanızda seçeceğiniz renkler sizin ruh halinizi ve psikolojinizi de etkileyecektir. Renklerin insanların yaşamlarında etkisi büyüktür. O nedenle yatak odanız güne başlayacağınız , uyandığınızda size enerji veren bir oda olmalı. Yatak odası modellerini incelerken birçok renk karşınıza çıkacaktır. Genelde Türkiye’de beyaz country tarzı , ahşap renkleri, rustik , klasik tarzda yatak odaları tercih edilmektedir.

YATAK ODASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Diğer yazılarımda bahsettiğim gibi renk seçerken evinizin ışık alması odanızın yönü nereye bakıyor. 1. katta mı oturuyorsunuz 10. katta mı bunlar bile bence seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlardan. Genelde alt katların ışık alma oranı üst katlara göre daha azdır. Bu nedenle yatak odası renklerinizi seçerken odanızın ışık alması  önemli. Mobilya renginde, tül perde , fon perde seçimlerinde renkler önemli olacaktır.

Evinizin giriş kısmı, salon takımı modeli de bence yatak odanız için belirleyici olacaktır. Evinizi dekore ederken genel olarak tüm yaşam alanlarında bütünlük sağlamak adına genel seçtiğiniz renkleri birbiri ile uyumlu olması gerekir. Salon takımınız modern tarzda bir mobilya grubu ise yatak odanızı seçerken de mobilyalarınızı benzer hatlarda modern seçmeniz evinizi uyumlu gösterecektir.

YATAK ODASI SEÇERKEN ÖLÇÜLERİN ÖNEMİ?

Mobilyalarınızı seçmek için alışverişe çıkmadan önce odanızın mutlaka ölçülerini bir kağıda not edip çıkın. Odanızda hangi duvarınızda yatak yada dolap duracağına karar vermelisiniz. Unutmayın ki mobilya mağazaları çok büyüktür. Mobilyalar içerisinde kaybolur. Eve geldiğinde ise odanız çok daralabilir. Bazı odalarda yatak ölçünüz 160*200 cm mi 160*190 cm mi olmalı onu bile etkileyebilir. Bizim paylaştığımız görseller her zaman çok büyük odalarda konumlandırılır mobilyalar ve sizi yanıltabilir.

Yeni bir mobilya takımı alırken bir çok etken önceliklidir. Kiralık bir ev çıkıyorsanız seçeceğiniz mobilya türü modüler olabilir. 8 kapılı dolaplarda da ikiye ayrılabilir olmasını isteyebilirsiniz. Bir sonraki taşınacağınız evde bu büyük dolap size zorluk çıkarabilir. Ev eğer sizinse yatak odasında tavana kadar gömme dolap yapmanız çok işinize yarayacaktır. Ben evimde giyinme odasında dolaplarımı tavana kadar yaptırdım. En üst rafları kışlık ye yazlık olarak sezonluk saklama alanı olarak kullanıyorum. İkea gibi firmalarda yatak odanız için raf ve çekmece kapak sistemleri mevcut dolabınızı kendi zevkinize göre içini ayarlayabilirsiniz.

Modern yatak odası tercihlerinde eğer odanız küçükse daha çok alan için aşağıdaki örnekteki gibi yatak yanlarında ve üzerinde dolap alanı kullanabilirsiniz.

 

Yatak odası dolap kapak modeli
yatak odası aynalı dolap kapak
yatak odası takımı-modern yatak odası
Yatak odası gömme dolap
yatak odası dolap modeli

25791

Yatak odası takımı seçerken tercihinizi hazır mobilya takımlarından kullanabilirsiniz. Yada kendi zevkinize göre gördüğünüz bir resimden esinlenerek özel imalat yaptırabilirsiniz. Dolap kapaklarınızda aynalar kullanabilirsiniz. Son yıllarda benim sosyal medya hesaplarında en çok gördüğüm yatak odası tercihleri country tarzda yatak odaları ve renkler genel olarak beyaz tercih edilmektedir. Yatak başlarında kapitone çok kullanılıyor. Genel olarak kıvrımlı mobilya hatları yeni evlenecek çiftler için öncelikli tercih ediliyor.

country tarzı yatak odası-beyaz yatak odası takımı
Country tarzı yatak odası takımları  görsel : evgör mobilya
avangard yatak odası-beyaz yatak odası takımı
Beyaz yatak odası takımı görsel: berke mobilya

Silver and grey glamour #bedroom. Love the vertical mirrors flanking the #bed

Avangard mobilyalardan hoşlananlar odalarında ayna kaplı yatak başı komodinler kullanabilirler. Odanızı illa takım şeklinde almak zorunda değilsiniz gömme dolap yaptırdığınızda yatak başı ve komodinleri farklı modellerde seçebilirsiniz.  Odanızda ayna, gold, gümüş detaylı ürünler tercih edebilirsiniz.

Yatak odası modeli-yatak başı dekorasyonu
Yatak odası modeli
kapitone yatak başı-yatak odası takımı-yatak odası modeli
Yatak odası modelleri
klasik yatak odası-oymalı yatak başı-yatak
Yatak odası modeli

 

 

 

Tags: , , , , , , ,

Related Posts

by
85 izmir doğumluyum. Evlendikten sonra ev dekorasyonuna merak saran bir Tekstil mühendisiyim. 2010 yılından beri blog yazıyorum.
Previous Post Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0 shares
Bumerang - Yazarkafe