Kızımın Çocuk Odası Modeli ve Perde Modeli

Çocuk odası ile ilgili araştırmalara başladıysanız ve şuanda  bu yazıyı okuyorsanız ya hamilesiniz yada çocuğunuzun odasını değiştirmeyi düşünüyorsunuz 🙂 Hamileyseniz çocuk odası seçimi için çok aceleci olmayın derim 7-8 aylıkken odasına karar vermekte yarar var. Cinsiyetinin de net olması önemli bazen ufaklıklar doktorları yanıltabiliyor. Bu nedenle sonradan süpriz olmaması adına son aylara doğru seçimlerinizi yapmanız daha doğru olacaktır. Bebek odaları ortalama 1-1,5 ay gibi sürelerde üretilebiliyor.

Eğer odanızda değişiklik yapmak isterseniz de kızımın odası sizin için fikir verir umarım. Hamileliğim sırasında perde konusunda biraz kararsız kalmıştım. Sonradan odada yatak değişikliği yaparken perde ve yatak için runner yaptırmaya karar verdim.

pembe kız çocuk odası fon perde modeli
Kız çocuk odası perde modeli

Çocuk Odası Hazırlarken  Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Çocuk odanızda duvar kaplaması olacak mı?
  2. çocuk odanızda hangi renkleri kullanmak istiyorsunuz?
  3. Yerde halı kaplaması olacak mı?
  4. Dolap, şifonyer gibi ürünler oda da nerede kullanılacak ve sabitlenecek?
  5. perde modeliniz nasıl olacak, tül perde, fon perde, zebra perde, stor, katlamalı perde gibi modellerden hangisi seçilecek?
  6. En önemlilerinden biride çocuk yatak boyutu nasıl olmalı?
  7. çocuk odasında ayna kullanımına dikkat edilmeli.

Kız yada erkek çocuk odası hazırlığı yaparken eğer odanızda duvar kağıdı kullanmayı düşünürseniz ilk olarak bu işlemi yaptırmanız mobilya gelmeden önce duvar rengini belirlemek ve kaplama işlemini yapmanız doğru olacaktır. Sonrasında eğer odada halı kaplamak isterseniz boyadan sonra halı kaplama işlemini yaptırmalısınız. En son mobilya ve perde seçimi yapılmalı.

Odanızın konumuna göre yatak başı, çalışma alanı, ve dolapların yerlerini belirlemek gerekir. Duvarlarınızın genişliğine göre odanızın dolap boyutlarını da büyültebilirsiniz. Şimdiki bebek odası takımları oldukça kaliteli uzun yıllar kullanılabiliyor. Bu nedenle odanızı seçerken uzun yıllar kullanacağını düşünerek çocuk odası dolap modellerini seçebilirsiniz.

çocuk odası modelleri-çocuk odası mobilyaları-beyaz çocuk odası
Kız çocuk odası beşikten büyük yatak yapımı

Kızımın Yatağını Nasıl Değiştirmeye Karar Verdik?

Benim kızım 1 sene boyunca benim yanımda beşikte yattı. Ben 15 aylık olana kadar emzirdim. Bu nedenle kendi odasını gündüzleri uyuduğunda kullandık. Bizim beşik modelimizde kapitoneler 8 aylık olana kadarki yüksekliğe kadardı sonrasında çocuk ayağa kalkmaya başladığında yatağını aşağı indirmek durumunda kaldık bu nedenle kapitoneler havada kaldı 🙂 Tecrübesizlik böyle olacağını bilseydim yatağı alırken en alt konuma alıp kopitoneleri aşağı kadar yaptırırdım.

Bir diğer sorunda yatak ölçüsü !!  Bizim yatak iç ölçümüz 70*140 cm di. Ancak çocuk zaten doğduğunda ortalama 50 cm olarak doğuyor ve hızla büyümeye başlıyor. Bu nedenle 70 cm olan en zamanla küçük gelmeye başladı. Özellikle uzun olan erkek çocukları için bu dahada küçük gelecektir. Ben 2 yaşına geldiğinde montessori okulundaki öğretmenimiz parmaklıkları artık çıkartsanız daha iyi olur çocuk hapis psikolojisinde olmasın dedi 🙂 neyse onuda yapalım dedik parmaklıkları çıkarttım uyku eğitimi sil baştan oldu tabi çocuk yataktan kaçıp tıpış tıpış yanımıza gelmeye başladı ve  dediğim gibi eni 70 cm olunca her gece çocuğu yerden topladık çok sık düşmeye başladı 🙂  Bende beşik modelini değiştirmeye karar verdim. Yatak ahşap ve çok kaliteli olduğu için tamamen değiştirmeye kıyamadım ve çözümü 140*190 cm lik geniş yatak alarak boyunu en olarak kullanmaya karar verdim. Resimde gördüğünüz gibi öne doğru uzamış oldu aslında yan tarafları da çıkartılabiliyordu ama 2,5 yaşında olduğu için düşer diye ben çıkartmadım. Biraz daha büyüdüğünde yanları da çıkarıp yatak yanlarına komodin yaptırmayı düşünüyorum.

beyaz kız çocuk odası mobilyaları-çocuk odası dolap modelleri
Kız çocuk odası mobilya dekorasyon fikirleri
Beyaz Çocuk Odası Modeli
Kız Çocuk Odası Yatak Başı Modeli
Çocuk Odası Beşikten Büyük Yatağa Geçiş

Sizinde odanızda yatağın boy kısmı yatak başı şeklinde kullanılabilir bir modelse içerisine mdf den büyük boy yatak altına uyacak şekilde parça kestirip 6 adet ayak takarak yatağı büyültebilirsiniz. Eğer düşme tehlikesi olmaz derseniz yatak yanlarını da çıkartarak daha estetik bir görüntü elde edebilirsiniz 🙂

 

Beyaz Çocuk Odası Dolap Modeli

 

Çocuk odası ponponlu aplik modeli

çocuk odası tül perde fon perde modeli
Tags: , , , , , , , , , ,

Related Posts

by
85 izmir doğumluyum. Evlendikten sonra ev dekorasyonuna merak saran bir Tekstil mühendisiyim. 2010 yılından beri blog yazıyorum.
Previous Post Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 shares
Bumerang - Yazarkafe